• Makalelerim ve yazılarım

    Güncel bilimsel gelişmelere ve popüler bilime dair yazılarım

ET YİYEN ARP SÜNGERİ

By admin
Nis 22nd, 2014
0 Comments
560 Views

chondrocladiaSıklıkla birbirinden ilginç ve harika canlılara ev sahipliği yaptığı gündeme gelen, biyolojik yapısının zenginliği ile meşhur Monterey Koyu’nda bugüne kadar hiç farkedilmemiş yeni bir canlı keşfedildi.

Arp süngeri denilen bir sünger türü bulundu. Bu sünger türünün en önemli özelliğiyse; et yiyen bir sünger olması…

Arp süngeri, 37 cm’dir; bu bir sünger için oldukça uzundur. Kendini denize, rizoid adı verilen köklerle tutturur. Her biri, dikey olarak duran dalları besleyen, 1 ila 6 arası pompası bulunur; bu dalların her birinin ucu küçük topçuklarla kaplıdır. Terminal toplar adı verilen bu toplar; aslında bir çeşit sperm paketidir. Bu paketin içerisindeki spermler, suya salınarak; etrafta bulunan diğer arp süngerlerini döller.

Süngerin dallarının ortası, aynı zamanda, yumurtalar için bir büyüme bölgesidir. Spermler yumurtalarla temasa geçtiğinde; bu yumurtalar döllenir ve olgunlaşmaya başlar.

Arp süngerinin yapısı, denizde dolaşan bu spermlerin kolayca kapılmasını sağlayacak şekildedir. Üzeri dikenli teller, kancalar ve sivri alanlarla kaplıdır. Bu özel yapısı nedeniyle, süngerin kolaylıkla avlanmasına da yardımcı olur.

Avını yakaladıktan sonra zar kısmında sarmalar ve bir bütün halinde sindirir. Dalların üzerindeki dikenler bu noktada devreye girer ve yakalanan avı küçük sindirilebilir parçacıklara dönüştürür.

Kaynak: http://www.nature.com/news/new-carnivorous-harp-sponge-discovered-in-deep-sea-1.11789

Bir Cevap Yazın