• Makalelerim ve yazılarım

    Güncel bilimsel gelişmelere ve popüler bilime dair yazılarım

TERMİTLERİN MERMİ VURUŞU

By admin
Nis 22nd, 2014
0 Comments
434 Views
121211095007-largeDÜNYANIN EN HIZLI ÇENE SALDIRISI REKORU BİR KAÇ SANTİMLİK TERMİTLERİN

Smithsonian Tropik Araştırma Enstitüsü’nden Marc Seid ve Jeremy Niven ile Florida Üniversitesi’nden Rudolf Scheffrahn tarafından yapılan bir araştırmada dünyada bugüne kadar kaydedilmiş en hızlı çene saldırısına sahip termitlerin, yuvalarına izinsiz girebilecek potansiyel bir davetsiz misafiri başlarına vurdukları tek bir darbe ile öldürebilecekleri gözlemlendi.

Seid, asker termitlerin nasıl farklı savunma silahlarına sahip olduklarının araştırmalarının konusu olduğunu söyledi. Saniyede 40.000 kare görüntü kaydedebilen yüksek hızlı bir video kamera ile yapılan gözlemlerde, asker termitin çene ölçümünün işgalciye karşı saldırırken saniyede 70 metre olduğu fark edildi.

Sonuçla ilgili, Seid “Pek çok böcek, insan gözünün görebileceğinden çok daha hızlı hareket eder; bu yüzden yüksek hızda kameralar kullanmamız gerektiğini biliyorduk; ama bu kadar da yüksek bir hız beklemiyorduk” şeklinde açıklama yaptı.

Termitlerin neden bu kadar hızlı olduğu ile ilgili açıklama yapan Niven, hafif cisimlerin büyük bir etki yapmak için yüksek hıza ihtiyacı olduğunu ve dar tünellerde düşmanıyla karşılaşmak zorunda olan asker termitler için daha etkili bir savunma tekniği olamayacağını açıkladı.

Nevin, “Üst ve alt çenelerini kuvvetli bir şekilde sıkarak, saldırmadan önce güç toplayan termitlerin; hızlı hareket etmeden önce kaslarında enerji depolamaları gerektiğini nerden ve nasıl bildikleri ise oldukça düşündürücü” diyerek hayranlığını dile getirdi.

Kaynak: http://esciencenews.com/articles/2008/11/24/panamanian.termite.goes.ballistic.fastest.mandible.strike.world

Bir Cevap Yazın