• Makalelerim ve yazılarım

    Güncel bilimsel gelişmelere ve popüler bilime dair yazılarım

FOXA2: İLK NEFES GENİ

By admin
Nis 22nd, 2014
0 Comments
703 Views
breathing-facts
ABD’nin Cincinnati Çocuk Hastanesi’nden uzmanlar, anne karnında akciğer gelişimini ve doğum sırasında bebeğin nefes almasını sağlayan ‘Foxa2′ adlı geni keşfettiklerini açıkladılar. Buna göre anne karnındaki güvenli ortamdan hayatın zorlu yollarına adım atılan ilk anda alınan ilk nefesin de bir gen tarafından kontrol edildiği belirlenmiş oldu.
‘Foxa2′ adı verilen genin keşfinin akciğer sorunuyla dünyaya gelen prematüre bebeklerin tedavisinde önemli bir adım olacağı düşünülüyor.
Gebeliğin ilk altı ayında akciğerler tamamen gelişmiş olmuyor. Bu yüzden erken doğan bebekler solunum güçlükleri yaşıyorlar. Bu genin keşfi sayesinde hem erken doğan bebeklere hem de akciğer sorunu çeken çocuk ve yetişkinlere daha iyi bir tedavi sağlanabilecek.
Peki, nedir Foxa2?
Dr. Jeffrey Whitsett konuyla ilgili olarak, “Foxa2′nin, doğumdan sonra ciğerlerdeki küçük hava yollarının çökmesini engelleyerek yeterli hava almayı sağlayan ve ciğerleri hastalıklardan koruyan bir gen grubunu kontrol ettiğini saptadık. Bu sayede akciğer hastalıklarına karşı yeni tedaviler bulunabilir” dedi.
Bugüne kadar yeryüzünde yaşamış ve sağlıklı bir şekilde nefes alarak dünyaya gelebilmeyi başarmış milyarlarca insanın her birinde hatasız olarak çalışmayı başaran gen, akciğere ilişkin genetik hastalıkların tedavisi için umut kaynağı…

Bir Cevap Yazın