• Makalelerim ve yazılarım

    Güncel bilimsel gelişmelere ve popüler bilime dair yazılarım

Doğadaki Canlılar 14 Şubat’ı Nasıl Kutluyor?

By admin
Nis 26th, 2014
0 Comments
1188 Views

 DOĞADA

14 Şubat, insanların hediyeleştikleri ve birbirlerine olan sevgilerini ifade ettikleri gün olarak dünyanın çeşitli yerlerinde kutlanıyor. Herkes bir hediye ve fikir arayışı içerisinde…

Fakat hediye bulmak ve sevgi göstermek yönünden, canlılar bir çıta daha önde…

İşte hayvanlar dünyasının şaşırtıcı jestlerinden bazıları…cikletbalıgı

Doğu Afrika’nın Malawi gölünde yaşayan Ciklet balığı, dişilerini etkileyebilmek için onlara kumdan kaleler inşa ediyor. Balık, kumu ağzıyla kaleyi inşa etmek istediği yere taşıyor ve daha sonra dişinin gelip kaleyi beğenmesini bekliyor.

Dişisini etkilemek için, inşaat yapan sadece çiklet balığı değil. Çardak kuşları da tam bir dekoratör olarak çalışıyorlar.cardakkusu

Çardak kuşları, yıllarca uğraşıp süslü güzel bir yuva inşa ediyorlar. Üstelik sadece kaba inşaatla da yetinmeyip, yuvanın hem dışını hem içini çeşitli renklerdeki meyvelerle, çiçeklerle, yapraklarla ve mantarlarla dekore ediyorlar. Ev tamamen süslendiğinde ise, yuvasının önüne geçip dişisine serenat yapmaya başlıyor. Seranatı duyan dişi, geliyor ve önce evin içini gezip dolaşıyor. Eğer beğenirse, erkek kuşu kendine eş olarak alıyor. Ama tabi yuva zevkine hitap etmiyorsa da, oradan hızla uçup uzaklaşıyor.

lirkusu

Dişisini etkilemek için tam bir sanat eseri ortaya koyan bir de Lir Kuşu var. Lir kuşu, belki de bizim tüm şarkıcılarımızdan daha iyi bir gırtlağa ve tüm tiyatrocularımızdan daha iyi bir taklit yeteneğine sahip. Her sesi taklit edebilen bu kuş, bir sesi hayatında ilk kez bile duyuyor olsa, hemen adeta bir teyp gibi sesi hafızasında kayda alıp orijinalinden ayırt edilemeyecek şekilde birebir taklit edebiliyor. Fotoğraf makinası deklanşöründen ambulans sesine kadar her sesi çıkarabiliyor. Diğer kuş sesleri, bebek ağlaması, elektrikli testere dahi taklit edebildiği sesler arasında.

sarıhummasivrisinegi

Sarıhumma sivrisineğinin ise, sevgililer gününü kutlamak için başka bir yolu var. Bu sivrisineklerde, dişi ile erkeğin çıkardığı ses aynı ses frekansında sabitleninceye kadar kanatlarını senkronize bir şekilde çırpıyorlar. Çıkan sesi 1.200 hertze sabitleyerek, bu şekilde düet yapmış oluyorlar.

KİRPİBALIĞIHALKASI

Kirpi balığı ise, tam bir matematik uzmanı gibi çalışır. Dişisini etkileyebilmek için, okyanus zeminine dev halkalar çizer. Ancak dişinin etkilenebilmesi için, bu halkaların tam olarak geometrik olması ve matematikteki orantı kurallarına uyması zorunludur. Elinde cetvel, pergel, kalem ya da kağıt olmadan, kirpi balığı okyanus zeminine sadece yüzgeçlerini kullanarak mükemmel daireler çizerler. Bu daireler o kadar mükemmeldir ki, okyanus zemininde ilk keşfedildiğinde bilim adamları uzun süre bu dairelerin oraya nasıl gittiğini anlayamamış ve uzayda yaşam olduğuna inanan bazı popüler bilimciler tarafından başka gezegenlerden gelen kişilerin gemilerine ait izler olduğu sanılmıştı. Daireler üzerinde uzun yıllar araştırma yapan bilim adamları, kameralarla bu daireleri kirpi balığının yaptığını gördüğünde ise, adeta şok oldular ve uzun süre gözlerine inanamadılar.

Kaynaklar:

http://newswatch.nationalgeographic.com/2014/02/07/animals-valentines-day-love-science/?utm_source=Facebook&utm_medium=Social&utm_content=link_fb20140214ngnw-valda&utm_campaign=Content

http://www.thisiscolossal.com/2012/09/mysterious-underwater-crop-circle-art-discovered-off-the-coast-of-japan/

Bir Cevap Yazın