• Makalelerim ve yazılarım

    Güncel bilimsel gelişmelere ve popüler bilime dair yazılarım

BALARILARI, BİTKİLERDEKİ ELEKTRİK TARLALARINI HİSSEDİYOR

By admin
Nis 26th, 2014
0 Comments
606 Views

balarisi_çiçek-elektriksel-alan--görüntüBal arılarının işi, çiçekten çiçeğe gezmektir. Yarım kilogram bal üretebilmek için, bir bal arısının 2 milyondan fazla çiçekten bitki özü toplaması gerekir. İhtiyaç duyduklarından fazla bal üreten arılar; bu kadar çok çiçeği gezebilmek için çok emek harcarlar.

Fakat bilim adamlarının uzun zamandır dikkatini çeken; bu emeği harcarken nasıl olup da bir çiçeği bir kaç defa ziyaret etmedikleridir.

Nasıl olur da bir bal arısının ziyaret ettiği çiçeğe bir başka bal arısı uğrayıp, çiçeğin içi dolu mu boş mu diye bakmaz? Arılar, bir çiçeğin daha önceden ziyaret edilip edilmediğini nasıl bilebilmektedir?

Nature dergisinde yayınlanan habere göre; bal arıları bunu anlayabilmek için özel bir teknoloji kullanıyor: Elektroalıcıları!

Arılar kanatlarını çırptıkları zaman, pozitif elektrikle yükleniyorlar. Bu sayede kanatlardaki elektrostatik kuvvet bir mıktanıs gibi polenleri arının üzerine yapıştırıyor.

Bu elektro alışveriş nedeniyle de bitkinin üzerinde elektriksel temasa dair bir iz kalıyor. Başka bir deyişle, çiçeğin üzeri bir elektriksel alanla kaplı hale geliyor. Bal arıları vücutlarında bulunan elektro alıcılar sayesinde, bu izleri görüp algılayabiliyor ve bu sayede de ziyaret edilmiş bir çiçeğe bir kez daha uğramayarak enerjiden ve zamandan tasarruf ediyorlar.

Daha evvelden, köpek balıkları gibi canlıların elektro sensörlere sahip olduğu biliniyordu; fakat arıların da bu elektriksel sinyalleri algılayabildiği Birleşik Krallık’taki Bristol Üniversitesi tarafından ilk kez kanıtlanmış oldu.

Kaynak: http://www.nature.com/news/bumblebees-sense-electric-fields-in-flowers-1.12480

Bir Cevap Yazın