• Makalelerim ve yazılarım

    Güncel bilimsel gelişmelere ve popüler bilime dair yazılarım

HIRSIZLIĞA KARŞI KALP ATIŞLARI KORUYACAK

By admin
Nis 26th, 2014
0 Comments
338 Views

SES

Her insanın parmak izinin ve retinasının kendine özgü olduğu ve benzeri olmadığı bilinir. Fakat; vücudunuzda yanlızca size özel üretilmiş ve başka kimsede benzeri olmayan birşey daha vardır: Kalp atışlarınız!

Aynı parmak izleriniz ve gözünüzdeki retinanız gibi, kalp atışlarınız da yanlızca size özgüdür.

Tayvan’daki Ulusal Chung Hsing Universitesi’nde yapılan bir araştırmada EKG çektiren kişilerin sonuçları karşılaştırılmış, ve her kalp atışının kendine ait bir matematiksel sisteme sahip olduğu tespit edilmiştir.

Bu, şu anlama gelir:

Yılda 10 bin adet petrol tankerini dolduracak kadar sıvı pompalayabilen kalp, dünya üzerindeki 7 milyar insanın her birinde dakikada 70 kere çarpar. Yani 1 dakika içerisinde dünyadaki tüm kalplerde birbirinden farklı, ayrı ayrı matematiksel formüllerle kodlanmış 490 milyar elektrosinyali üretilir.

Bu sinyallerin hiçbiri kendini tekrarlamadığı için, dakikada 490 milyar sinyal gibi bir veri çeşitliliği gerçekten de hayranlık uyandırıcıdır.

Bir insanın kalbinin ömür boyu 2.5 milyar kez attığı düşünülürse de, 60 yıllık bir süre içerisinde dünyada 17.5 kentilyon sinyal kodlanır.

Çeşitliliği bu kadar çok olan bir kodun kopyalanması ya da taklit edilmesi de doğal olarak zor olacağından, yeni biyometrik sistemlerde kalp atışlarının yaydığı elektro sinyallerin kullanması ile ilgili çalışmalara başlanmıştır.

Toronto Üniversitesi mezunları tarafından kurulan Bionym isimli şirket, kişiye özgü kalp sinyallerini bilgisayarlarımızda, arabalarımızdaki yeni şifre sistemi olarak kullanmaya hazırlanmaktadır.

Avucunuzdan alınacak EKG Bilgisiyle, yanlızca elinizi dokunarak çalıştırabileceğiniz, %99 doğruluk payı ile işleyen sistem sayesinde arabalarımız ve cep telefonlarımız  sistemlerinde tanımlı olmayan kimselerce kullanılamayacak ya da çalınamayacak  ve özellikle finans kurumları ve istihbarat sistemleri için çok büyük bir tehlike arz eden veri hırsızlığının da önüne geçilmiş olunacaktır.

Kaynaklar:

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0020025512000357 http://phys.org/news/2012-12-bionym-software-heart.html#jCp

Bir Cevap Yazın