• Makalelerim ve yazılarım

    Güncel bilimsel gelişmelere ve popüler bilime dair yazılarım

KANSER TEDAVİSİNE MANTAR MODELİ

By admin
Nis 26th, 2014
0 Comments
1074 Views

SESEtobur bir mantar türü olan Arthrobotrys oligospora, parazit kancalıkurtlarla beslenen bir mantar türüdür.

Bu mantar, kancalı kurtları yakalayıp sindirmek için çok özel tuzaklar kurar. Bu tuzaklar, mekanik olarak öyle kusursuzdur ki; tuzağa yakalanan kurtlar ne kadar çırpınırlarsa çırpınsınlar kurtulmayı başaramazlar. Mantar, bu tuzağı son derece karmaşık bir teknoloji ile inşa eder. Önce, yapışkan iplikçiklerle halkalar örer. Kancalıkurt bu halkalara adeta bir ağa takılır gibi takılır ve içinden çıkamaz. Halkalarla tuzağa düşürdükten sonra, bu iplikçikler kurdun gövdesini delerek içeri doğru büyümeye başlar ve böylece kurdu sindirir.

Tüm bu işlem, adeta mikro boyutta bir ameliyat gibidir. Başlangıçta kurtçuğu ağına dolayabilecek kadar kuvvetli bir yapışkana sahip olan bu iplikçikler, ameliyata başladıklarında yapışkan özelliklerinin yerine kesici özelliklerini devreye sokarlar ve bir neşter gibi kurtun gövdesini kesip itinayla içeri girerler. Birden çok işleve sahip bu iplikçikler, son derece üst teknoloji nano bileşenler ve nano parçacıklarla donatılmıştır.

Ve bu sıradışı özellikleri, Amerika Tennessee Üniversitesi’ndeki bir araştırma ekibinin dikkatini çekmiştir.

Üniversitenin araştırma ekibi, Arthrobotrys oligospora isimli mantarın ürettiği nano parçacıkların kanser tedavisinde de kullanılıp kullanılamayacağını merak etmiş ve araştırmalara başlamıştır.

Laboratuar ortamında yapılan araştırmalar sonucunda, bu parçacıkların bağışıklığı uyarıcı ve tümöre karşı etkili özellikleri keşfedilmiştir. Bir milimetrenin milyonda biri kadar, son derece ufak denilebilecek bir boyuta sahip bu parçacıkların bağışıklık sistemini uyararak makrofaj salgısını tetiklediği ve kanserli hücreleri öldürdüğü tespit edilmiştir.

Mantar tarafından üretilen parçacıkların, aynı zamanda, optik, termal ve elektronik yönden de eşsiz olduğu fark edilmiştir. Bilhassa, boylarının ufak olması sayesinde, hücre zarını kolaylıkla aşabildikleri görülmüştür.

Parçacıkların bir başka özelliği de; mükemmel bir biyolojik uyuma sahip olmalarıdır. Kanser gibi ağır hastalıkların tedavisinde, bilhassa direk kanla temas edecek malzemelerin hasta tarafından kabul edilmesi ve iltihaplanma ya da pıhtı oluşumu gibi istenmeyen tepkiler meydana getirmemesi son derece önemlidir. Arthrobotrys oligospora tarafından üretilen iplikçiklerdeki tasarım, bu yönden mükemmel bir uyum gösterirler.

Doğadaki bir canlının sahip olduğu 1 milimetrenin milyonda biri kadar ufak bir alanda saklı bu teknoloji, kuşkusuz ki çok detaylı bir mühendislik ürünüdür.

Bu detaylı ve hatasız işleyen mühendislik ürünlerini taklit ettiğimizde, yanlızca biyomühendislik ve nanoteknoloji alanında değil, aynı zamanda tıpta da çözümler üretebilmek mümkündür.

Gelecekte kemoterapi, radyoterapi ya da radyoaktif iyot gibi farklı kanser türlerinin tedavisinde kullanılan, çok sayıda yan etkisi bulunan sistemlerin yerini, doğadaki tasarımlar taklit edilerek üretilmiş, biyolojik olarak yüksek uyuma sahip, yan etkisi düşük, biyomedikal uygulamalar alabilir.

Kaynak: Tennessee Universitesi, http://www.utk.edu/tntoday/2012/12/04/fungus-fights-cancer

Bir Cevap Yazın