• Makalelerim ve yazılarım

    Güncel bilimsel gelişmelere ve popüler bilime dair yazılarım

CERN’DE YENİ MADDE KEŞFEDİLDİ

By admin
Nis 26th, 2014
0 Comments
467 Views

 cernElinize bir gazoz şişesi alıp, var gücünüzle salladıktan sonra açtığınızı hayal edin. O tazyikle fışkıran gazoz elbette ki odanın her tarafına yayılacaktır.

İşte patlamalardan da beklenen budur. Hiçbir patlamadan sonra, geride düzenli ve istikrarlı bir ortam kalmaz.

Eşyalar sağa sola uçuşur; patlamanın önünde ne varsa gelişigüzel savrulur.

Peki, hiç düşündünüz mü? Evrenin başlangıç noktası olan Büyük Patlama’dan sonra, nasıl olup da geride belirli bir plan ve organizasyon dahilinde işleyen, çeşitli fizik kanunlarına tabi olan, estetiğe ve düzene sahip bir evren ortaya çıkmıştır?

Bu soru, bilim adamlarının aklını uzun yıllardır meşgul etti. bu büyük gizem CERN’de yapılan son keşifle artık bir yanıta kavuşuyor…

Evrenin nasıl var olduğuyla ilgili araştırmalar yapılan CERN’de, Higgs bozonu üzerinde çalışan bilim adamları hiç beklemedikleri bir ana şahitlik etti. Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın içerisinde yeni bir madde oluştu.

Bilim adamları, bugüne kadar hiç bilmedikleri bu yeni madde türünü, renkli, camımsı bir yoğunlaşma sıvısı olarak tarif ediyor ve keşfedilen maddeyi işlev bakımından da gluonlara benzetiyor.

Gluonlar, protonlar ve nötronlar içerisindeki kuarkları birleştirmeye yarayan, ve adeta bir yapıştırıcı görevi gören parçacıklardır. Bir başka deyişle, gluonlar olmadan, maddenin bir araya gelebilmesi söz konusu olmaz.

Bu yeni maddenin tam olarak ne işe yaradığı ise, beklenmedik bir şekilde keşfedildi.

Çarpıştırıcının içerisinde; ışık hızında hareket eden sıvı parçacıklar birden sanki aralarında bir iletişim ağı varmışcasına aynı yöne doğru hareket etmeye başladı.

Cansız kabul edilen parçacıkların, canlılar gibi şuurlu bir davranış göstererek aynı yöne doğru hareket etmeleri karşısında CERN’deki bilim adamları hayrete düştü.

Ve parçacıkların bu kadar bilinçli bir şekilde aynı yöne doğru gitmelerine neyin sebep olabileceğini araştırınca, karşılarına yoğunlaşma sıvısı adını verdikleri bu yeni madde formu çıktı.

Bu durum tam olarak büyük bir patlamanın ardından düzenli bir evrenin nasıl meydana geldiğine ışık tutuyor.

Big Bang gibi büyük ve şiddetli bir patlamadan sonra; parçacıklar önce yoğunlaşma sıvısı denilen bu yeni madde formundayken birbirlerine yapışarak nötronları ve protonları oluşturuyorlar; daha sonra da bu parçacıklar kuantum dolanması gerçekleştiriyorlar. Ya da daha basit bir deyişle, kısaca birbirlerine dolanıyorlar. Ancak parçacıklar birbirlerine o kadar iyi bir şekilde dolanıyorlar ki birbirlerinden ayrıldıktan sonra bile, birinin yaptığı hareket bir diğerini etkileyebiliyor. Bu sayede de, aralarında adeta bir iletişim ağı kurulmuş oluyor ve hepsi aynı yöne doğru hareket edebiliyor.

Kuantum dolanması ve yoğunlaşma sıvısı; bugün içinde yaşadığımız evrenin oluşmasında rol oynayan milyonlarca hayati faktörden sadece ikisi…

Eğer kuantum dolanması ya da yoğunlaşma sıvısından herhangi biri olmamış olsa; bugün ne uzay olurdu, ne biz, ne de içinde yaşayabileceğimiz bir Dünya…

Kaynak:

http://news.discovery.com/space/lhc-collision-new-form-matter-cern-21128.html#mkcpgn=rssnws1

 

Bir Cevap Yazın