• Makalelerim ve yazılarım

    Güncel bilimsel gelişmelere ve popüler bilime dair yazılarım

ENERJİ SORUNUNU BAKTERİLER ÇÖZECEK

By admin
Nis 26th, 2014
0 Comments
549 Views

kabloDesulfobulbus isimli bakteri hücreleri, yanlızca milimetrenin bir kaç binde biri kadar uzunluktaki son derece küçük canlılardır. O kadar küçüktürler ki, çıplak gözle görebilmek kesinlikle mümkün değildir. Fakat, bu minik bedenlerine rağmen, dev bir teknolojiyle çalışırlar.

Bu bakteri hücreleri, iplik gibi küçük kablolar inşa ederek, solunum ve sindirim süreçleri için gerekli olan 1 santimetre uzunluğundaki bir yolu aşar ve elektron iletirler.

Bir saç telinden çok çok daha ince olan bu bakteri, adeta içerisinde çok sayıda yalıtımlı kablo bulunan bir elektrik kablosu gibi çalışır. Kullandığı teknoloji, günümüzde kullandığımız elektrik kablolarıyla tamamen aynıdır.

Araştırmada yer alan bilim adamları, bu kadar küçük bir bedenin içerisinde bu denli büyük bir teknoloji bulduklarına son derece şaşırmışlardır. Aarhus Üniversitesi’nden Jie Song, araştırmayı “bu tür eşsiz bir şekilde yalıtılmış biyolojik kablolar basit görünebilirler; fakat nano boyutta inanılmaz bir kompleksliğe sahiptirler” diye yorumlamıştır.

Bu bakteriler, aynı zamanda deniz yatağındaki elektrik akımından da sorumludur. Deniz yatağının tek bir metre karesinde on binlerce kilometre uzunluğunda kablolar döşeyebilirler ve bu şekilde de deniz yatağından bir bakıma enerji elde ederler.

Burada üzerinde dikkatlice düşünülmesi gereken bir husus vardır. Elbette ki, ufacık bir canlının, kendi boyunun on binlerce katı mesafeyi kat edebilecek bir kablo sistemine sahip olması son derece şaşırtıcıdır. Gelişen teknolojik imkanlarla, mikrodünyada gerçekleşen olaylara daha yakından bakma imkanı bulabiliyoruz. Bu da bize gözümüzle bile göremediğimiz kadar ufak dünyalarda, ne kadar kapsamlı, geniş ve detaylı bir teknolojinin hakim olduğunu gösteriyor. Küçük zannettiğimiz dünyaların aslında ne kadar büyük olduğunu anlıyoruz.

Doğadaki birçok mikro sistemi taklit ederek enerji üretebilmek mümkün. Hücre içerisindeki mitokondrinin ürettiği enerji dünyadaki tüm nükleer enerji santrallerinden daha güçlü. Bugün mitokondriyi cep telefonlarının içerisinde batarya olarak kullanmak üzere prototipler üretildi. Vücudumuzda trilyonlarca hücre var. Sadece tek bir tanesindeki mitokondri cep telefonlarımızın pillerinin bitmemesi için yeterli. Benzer bir düşünceyle yola çıkarak, bakterilerdeki elektrik kablosu sistemini de taklit edebilirsek; kaliteli ve yenilenebilir enerjide dönüm noktası elde edebiliriz. Bugünkü en iyi kablolama teknolojimiz, fiberoptik kablolalar. Fakat bakteriler taklit edilirse, uzun ömürlü ve daha yüksek verime sahip biyokablolar, fiberoptik kabloların yerini alabilir.

Görülen o ki, kısa süre içerisinde mikrodünyayı taklit ederek hem doğa dostu ve uzun ömürlü enerji üretebileceğiz hem de ürettiğimiz enerjiyi en etkin şekilde, en az malzemeyi kullanarak en uzun alanlara kadar döşeyebileceğiz.

Kaynak: http://dx.doi.org/10.1038/nature11586

Bir Cevap Yazın