• Makalelerim ve yazılarım

    Güncel bilimsel gelişmelere ve popüler bilime dair yazılarım

SADECE KATI, SIVI VE GAZ DEĞİL … MADDENİN 500 HALİ VAR

By admin
In Fizik
Nis 24th, 2014
0 Comments
1048 Views

RESİMYıllardır maddenin üç hali var sanıyorduk: Katı, Sıvı ve Gaz. Fakat bilim adamları son yaptıkları araştırmalarda maddenin 500 hali olduğunu ortaya çıkardı.

Yoğun madde fiziği adındaki fizik dalında yapılan çalışmalar, maddenin yapı taşı olan atomların diziliş şekline bakarak maddenin tam 500 hali olduğunu tespit etti.

Kanada Teorik Fizik Perimetre Enstitüsü’nde yürütülen çalışmalarda, atomların dizilişleri simetri bilgisinden yararlanılarak incelendi ve bu simetrilere bakarak maddenin hallerini sınıflandırabilmek için de Landau paradigması denilen bir yöntem kullanıldı.

Landau paradigmasına göre, maddenin halleri arasındaki geçişler, atomların dizilişi, simetrileri, düzen parametreleri incelenir ve bu sayede maddenin yeni halleri keşfedilebilir.

Madde, atomlardan ve moleküllerden oluşur. Moleküller de farklı şekilde dizildiklerinde, başka moleküllere dönüşürler. Ve buna da maddenin halleri denir.

Nasıl ki, su molekülü donarak buza dönüşüyor; başka bir hale geçiş yapıyorsa; aynı şekilde atom altı parçacıklarda da böyle geçişler ve değişimler yaşanır.

İşte Landau paradigmasında, kuantum yani atom düzeyindeki bu geçişler çeşitli matematiksel hesaplarla ölçülebilir. Bu sayede, atom altı parçacıkların bulunduğu dünyadaki çeşitlilik ve zenginlik ile ilgili bilgi edinebilmek mümkün olur.

Örneğin; bugüne kadar atom altı parçacıkların anyon hali ve katyon hali bu yöntemle bulunmuştur. Atom eğer artı yüklü iyon halindeyse ve elektron vermişse; bu atomun katyon halidir. Eğer atom eksi yüklü iyon halindeyse ve elektron almışsa da, bu da atomun anyon halidir.

Gözle görülemeyecek kadar ufak bir alanda bile, bu kadar detaylı bir teknoloji olması gerçekten hayret vericidir. Elimizdeki teknolojik imkanların ilerlemesiyle birlikte, atomu yakından incelediğimizde, gelişi güzel bir yapıyla değil; kendi içerisinde kuralları, sistemleri, mekanizmaları ve kanunları olan, kendine ait fizik kuralları ile durmaksızın çalışan, bir dünya görürüz. Bu dünya cansız bir dünyadır; fakat cansız olmasına rağmen içerisinde sanki canlıymış gibi son derece şuurlu davranan sistemler barındırır.

Atomun içerisinde bir devamlılık, bir hareketlilik vardır; durağanlık ya da sıradanlık bulunmaz. %99’u boş bir yapı olmasına rağmen, adeta bir şehir hayatı gibi devamlı olarak enerji üretimi, kopyalama, yapışma, birleşme, ayrılma, bilgi taşınması gibi işlemler gerçekleşir. Saniyede 1000 km hızla dönen elektronlar bile başlı başına bu hareketliliğe bir örnektir.

Atom altı evrendeki maddenin halleri de işte böyledir. Bilim adamları an itibariyle 500 hal olduğunu keşfetmiştir; ancak ilerleyen yıllarda teknolojik imkanların genişlemesiyle bu sayı bir kaç bin misline rahatlıkla katlanabilir. Böylesine teknolojik ve dinamik bir sistemin, yeni bir hale dönüşürken yanlızca 3 aşamadan geçmesi elbetteki son derece basit kalacaktır. Bu kadar detaylı bir sistemin, çok fazla çeşitliliğe sahip, çok sayıda hali olması ise bilimsel açıdan akla daha yatkın olandır.

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2012/12/121221233120.htm

 

Bir Cevap Yazın